Spojená škola v Senci má dve organizačné zložky:
- Špeciálna základná škola
- Praktická škola
a dve súčasti:
- Školský klub detí
- Výdajná školská jedáleň
Prijatie dieťaťa do našej školy je možné na základe psychologického vyšetrenia, na odporučenie CPP a špeciálno-pedagogického vyšetrenia.
Výchova a vzdelávanie sa uskutočňuje podľa školského vzdelávacieho programu pre primárne vzdelávanie a pre nižšie stredné odborné vzdelávanie pre žiakov s mentálnym postihnutím. Vo výchove a vzdelávaní sa využívajú špeciálne a kompenzačné pomôcky, ktoré sú prispôsobené k individuálnym potrebám každého žiaka.
Hlavným cieľom školy je poskytnúť také vedomosti a zručnosti žiakom, aby sa mohli čo najlepšie a najsamostatnejšie zapojiť do pracovného procesu a života spoločnosti.
Obsah vzdelávania v špeciálnej základnej škole (ďalej ŠZŠ) je prispôsobený druhu a stupňu postihnutia žiakov. Na základe týchto postihnutí je ŠZŠ vnútorne diferencovaná na vzdelávacie varianty, v ktorých sa žiaci vzdelávajú podľa učebných plánov a učebných osnov variantu A, B. Žiaci, ktorých nemožno vzdelávať podľa týchto variantov, sa vzdelávajú podľa individuálnych vzdelávacích programov /vzdelávací variant C/.
V škole sa vzdelávajú aj žiaci s autizmom alebo inými pervazívnymi vývinovými poruchami podľa programu TEACCH a obsahu vzdelávania sa žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím. Žiaci s autizmom sa vzdelávajú podľa individuálneho vzdelávacieho programu.
V praktickej škole sa vzdelávajú žiaci, absolventi ŠZŠ s mentálnym postihnutím alebo s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným zdravotným postihnutím, ktorí nepokračujú v štúdiu v odborných učilištiach.
V škole pracujú učitelia s vysokoškolským vzdelaním, odbor špeciálna pedagogika.
Predpríprava na rôzne profesie sa uskutočňuje na ŠZŠ, kde žiaci v školskej dielničke, na školskom pozemku, na športovom ihrisku a na školskom dvore dostávajú základy všeobecných zručností, návykov a vedomostí. V škole je zriadená aj počítačová miestnosť, kde si žiaci môžu overiť svoje technické vedomosti a rozvíjajú si svoju digitálnu gramotnosť.
Na základné vzdelanie, ktoré poskytuje špeciálna škola, nadväzujú odborné učilištia a praktická škola, v ktorých majú žiaci možnosť vyučenia sa v rôznych odboroch.